« Svibanj 2024 »

Učenički dom - Nakon suza i oproštaja od roditelja, tugu zamijene novim prijateljstvima i izazovima
Autor: Administrator , 4. 9. 2022.

Nedjelja je dan kada Učenički dom svjedoči najsnažnijim zagrljajima, riječima podrške, ali i skrivenim suzama. Dan je to kada odgojitelji dočekuju učenike te zajedno s njihovim roditeljima održe sastanak i smjeste ih u sobe koje će im biti utočište u novoj školskoj godini.

Učenici koji su upisali prvi razred srednje škole po prvi put dolaze u Učenički dom te im je to prvo veće odvajanje od obitelji. Kako za njihovu djecu, tako i za roditelje to je odvajanje vrlo stresno, usudit ćemo se reći da više suznih očiju vidimo kod roditelja koji moraju ostaviti svoje dijete nego kod učenika.

Prvi tjedni u srednjoj školi svakom učeniku teško padaju, bez obzira na razred i mjesto stanovanja. Učenici smješteni u Dom moraju se priviknuti i na odgojitelje, kućni red, način prehrane i još mnogo toga što nosi domski život. Velik je to korak za svakog četrnaestogodišnjaka. Zato je program adaptacije koji s novim učenicima u Domu provode odgojitelji od iznimne važnosti. Učenici će s odgojiteljima obići grad Zagreb te se upoznati s kulturnom baštinom grada i drugim mjestima koja će im biti važna tijekom školovanja.

Učeniku koji dođe u Dom odgojitelj je gotovo kao roditelj. Domski odgojitelji ravnaju se po domskim pravilima, a odgojni proces upotpunjen je velikim dijelom suradnjom s roditeljima.

Što god da dijete napravi, odgojitelji su tu prvi da mu pomognu. Brinu o zdravlju i higijeni, o kognitivnom razvoju i o učenju, o razvoju kreativnosti, odnosno nastoje im popuniti slobodno vrijeme prema njihovim hobijima i interesima, te o socioemocionalnom razvoju, odnosno o adaptaciji i prihvaćanju života u Domu.

Opći cilj odgojno-obrazovnog rada u Učeničkom domu je omogućiti pravilan psihofizički razvoj i sazrijevanje mlade osobe te osposobljavanje za kvalitetno upravljanje svojim životom. To obuhvaća psihofizičko zdravlje, intelektualne sposobnosti, usvajanje novih znanja, kulture ponašanja i ophođenja, kvalitetnu komunikaciju, razvijanje estetskih vrijednosti i usvajanje moralnih normi te pozitivnih odnosa prema drugim ljudima, prirodi i okolini.

Da domski život nije lagan svjedoče i iskustva naših učenica starijih razreda.

"Prve noći sjedile bi svaka na svojem krevetu, pričajući svaka sa svojom mamom i plačući. Htjele smo odustati i vratiti se kući, ali smo u razgovoru s odgojiteljicom uspješno prebrodile taj prvi teški tjedan. Sada nam je super."

Iako je Učenički dom ustanova, nekima je to i drugi dom u kojem tijekom godina rastu sa svojom novom "obitelji“.

Nadamo se da će i naša nova generacija prvaša uspješno proći program adaptacije i s učenicama starijih razreda nastaviti dalje nizati dobre rezultate.

Sretno i hairli svima!